lumboishialgija - IŠIAS

Ena izmed bolj neprijetnih tegob današnjega časa je bolečina v hrbtenici, ki posameznika pogosto za nekaj dni onemogoči pri opravljanju domačih opravil, službenih obveznosti ali športnih aktivnosti.
Išias je sindrom bolečine v križu z izžarevanjem v en ali oba spodnja uda z ali brez nevroloških izpadov (mravljinčenje, šibkost, izguba občutka v nogi). Povzroča ga pritisk na spinalne korenine od L4 do S3. Najpogostejši vzrok za pritisk je protruzija ali prolaps medvretenčne ploščice (diskus hernija), redkeje poškodba, vnetje ali tumor.
Pri ishiatičnih bolečinah, ki jih pogosto opisujemo kot pekočo bolečino, ki lahko preide v mravljince in potem tudi v omrtvelost tkiva, ne gre nujno za poškodbe na tisti lokaciji, kjer čutite spremembe in bolečine. Če gre za poškodbo diska v ledvenem delu, se bolečina najprej pojavi lokalno, potem pa lahko postopoma potuje po nogi navzdol, vse dokler ne preide v stanje omrtvelosti. Tudi večina bolečin v križu in ledveni hrbtenici nima svojega izvora v ishiatičnih bolečinah. Večinoma gre za poškodbe mišic, ligamentov ali drugih struktur. Ishiatične bolečine nastanejo, ko tkivo pritiska na korenine, ki se potem povezujejo v ishiatični živec.

Simptomi IŠIASA
gibanje v ledvenem delu močno omejene
bolnik je prisiljen zavzeti poseben položaj - upogibanje naprej in nagibanje
bolečina se slabša kadar sedimo ali stojimo
bolečina se pojavi pri dvigovanju predmetov
bolečina popusti ko se uležemo
bolečina pri predklonu
šepanje zaradi bolečine
zaradi pritiska diska na živec se pojavi sevajoča bolečina vzdolž enega ali drugega spodnjega uda s prisotnostjo mravljinčenja, omrtvelosti ter motnje zaznavanja
pozitiven LASEGUE test (v ležečem položaju, pri dvigu stegnjenega spodnjega uda pride do pekoče bolečine na zadnji strani noge)
močna herniacija lahko povzroči pritisk na konski rep (cauda equina) kar povzorči omrtvelost obeh spodnjih udov z motnjami odvajanja vode in blata
Vzroki za nastanek
Poznamo več vzrokov za išias, glavni vzroki so nerodni gibi ali dviganje pretežkih predmetov pri katerih bolečina nenadna in sunkovita.
hernia diska
Hernija diska je poškodba medvretenčne ploščice, ki navadno nastane zaradi preobremenitve hrbtenice.
Gre za stanje, ki se lahko pojavi kjerkoli vzdolž hrbtenice, vendar je najpogostejša v ledvenem predelu, saj so ravno tam obremenitve diskov največje. Degenerativne spremembe se sprva kažejo kot zmanjšana hidracija želatinaste sredice ali majhne razpoke vezivnega obroča. Skozi te razpoke lahko začne uhajati želatinozna sredica. Medvretenčna ploščica se posledično izboči, kar imenujemo hernija diska. Izbočen disk lahko pritisne na hrbtenjačo ali iz nje potekajoče živčne korenine, kar povzroči bolečino. Močna herniacija lahko povzroči pritisk na konski rep (cauda equina) kar povzorči omrtvelost obeh spodnjih udov z motnjami odvajanja vode in blata.

spinalna stenoza
O spinalni stenozi govorimo, kadar pride zaradi degenerativnih sprememb do tolikšne zožitve hrbteničnega kanala, da to mehanično utesni živce in hrbtenjačo. To se odraža z izrazito bolečino in funkcionalno okrnjenostjo okončin. Najpogostejša je spinalna stenoza ledvene hrbtenice. Zožitev je lahko delna ali celotna, kjer pride tudi do zožitve kanalov od koder izhajajo živci iz hrbtenice, kar jih utesnjuje.
piriformis sindrom
Piriformis je majhna mišica, ki se nahaja pod veliko glutealno mišico. Njena naloga je zunanja rotacija, izteg in abdukcija (odmik noge) v kolčnem sklepu. Najdaljši živec v telesu, ki mu pravimo išias poteka pod, nad ali v nekaterih primerih skozi to mišico. Če pride do poškodbe, krča ali kroničnega skrajšanja mišice piriformis, ta povzroči pritisk ali kompresijo živca, kar posledično povzroča bolečino, ki seva po zadnji strani noge navzdol.

prekomerna telesna teža
slabša telesna drža
pomankanje gibanja
nenadni in sunkovit gib,dvig ali obrat
težko fizično delo
osteoporoza
spondiloza
Kako ukrepati?
Pomembno je vedeti, da po šestih tednih kar 80 % ishialgije izzveni spontano.
Kadar bolečina v križu in/ali bolečina v nogi traja teden, štirinajst dni, jo zdravimo konservativno s počitkom in zdravili. V primeru, da bolečina traja več kot dva tedna, obiščemo izbranega zdravnika, ki nas najprej napoti na rentgenski posnetek ledvene hrbtenice. Rentgen pogosto ne kaže pomembnih odstopanj od normalnega, tako da pričnemo s fizikalno terapijo po navodilu fizioterapevta. V primeru, da tudi po fizikalnem zdravljenju ne pride do izboljšanja, obiščemo specialista, ki se navadno odloči za magnetno resonanco.
Najpogostejši ukrepi za zdravljenje :
topli in mrzli obkladki
protibolečinska in protivnetna zdravila
blokada
masaža
razne terapije (manualna terapija, ortopedija,osteopedija,...)